Полтавська вишивка: традиційне мистецтво шиття «білим по білому»

полтавська вишивка

Вишивання – доволі трудомісткий процес, який потребує неабиякого терпіння, скрупульозності та посидючості. І, мабуть, найскладніше у цьому мистецтві –  вміння гаптувати «білим по білому», адже цей різновид рукоділля, відомий також як полтавська вишивка, потребує особливої уважності і точності в прокладанні стібків. Зате яким розкішним виходить результат! Білосніжні вишиванки неймовірної краси завжди виглядають урочисто і святково, щедро ділячись збереженим в них теплом рук талановитих майстринь…

Особливість полтавської вишивки

Вишивка білими нитками по білому полотну здавна називалася «полтавською» і займала особливе місце в українському етносі. Для неї було характерним широке застосування різноманітних геометричних фігур, багатих рослинних візерунків, а також великої кількості мережок. Крім класичної для полтавської вишивки лиштви, досить популярними видами швів у ній були також солов’їні вічка, зерновий вивід та вирізування, що надавало сорочкам делікатної напівпрозорості, легкості та ажурності.

Найпишніше декорувалися рукави полтавських вишиванок – вони повністю зашивалися складними візерунками, що формували чіткі геометричні композиції, та густо призбирувалися на рівні передпліч. Також делікатна біла вишивка розміщувалася на уставках таких сорочок.

полтавська вишивка

Сучасний асортимент якісних тканин найрізноманітніших відтінків дає рукодільницям можливість по-новому інтерпретувати полтавську вишиванку – білі орнаменти тепер чудово виглядають також і на бежевій, сірій чи кремовій основі. Гарні приклади таких сорочок і схеми до них можна побачити у Білій книзі «Золотої колекції української вишивки»:

Проте класичним зразком розкішної полтавської сорочки залишається, все-таки, неповторна, ніжна і ажурна вишивка білими нитками по білому ж полотну…

Читайте також:

1. Вишиті обереги: що вишивати на жіночих та чоловічих сорочках

2. Вишиті обереги: найголовніші символи вишивки та їхній обереговий вплив

3. Вишиті обереги: рослинні орнаменти

Автор: Вікторія Чорній

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *