Вишиті обереги: рослинні орнаменти

У духовному надбанні людства мистецтво орнаменту займає чільне місце, адже саме орнаменти використовувалися нашими предками як символічна мова вишивки, яку розуміли і передавали. Володіючи мовою орнаментального письма, через лінії, візерунки та кольори створювали абсолютно унікальні речі, які ставали оберегом.

Тішить те, що тепер усе більше урочистостей проходить у вишиванках (хрещення, перше причастя, перший та останній дзвоник, випускний, проводи, вінчання, релігійні та національні свята). І це не дивно, адже одяг, на якому кожний стібок зроблено з любов’ю, слугує високій меті – забезпеченню щасливого майбутнього та оберегом від злого.

Часто сучасні орнаменти мають суто декоративний характер, втративши глибоке символічне значення, забуваючи, що вишивка – це не лише художнє оформлення речей, правильні орнаменти мають сакральний зміст. Старовинні вишиванки бережуть прадавні магічні знаки, ті самі, що виникли у глибоку давнину і передавались від покоління до поління впродовж віків. Так була відтворена і збережена священна сила роду і енергії природи.

Що ж означають ті чи інші символи, як правильно підібрати орнаменти?
Значну роль у декоруванні традиційного народного одягу виконував рослинний орнамент, що являє собою своєрідне перенесення на полотно краси довкілля, з яким стикається людина щодня. Рослинні орнаменти набули широкого поширення в Україні в геометризованій та стилізованій формах.
Основними у рослинному орнаменті виступали квіткові мотиви та мотиви дерева. Навколишня природа була невичерпним джерелом натхнення для вишивальниць, які намагалися зафіксувати її досконалу красу і перенести у своє життя. Більшість рослинних мотивів були одночасно відображенням природи і символом того чи іншого повір’я або культу.

Рослинні орнаменти та їхнє значення:

Ружа, троянда, або цар-квітка. Сама квітка ружі нагадує сонце. Мотив ружі вважається не дуже давнім. Узори з ружами, укладені за законами рослинного орнаменту, на сорочках, рушниках та інших ужиткових речах, вишиваються лише з ХІХ ст. Стилізовані ж орнаменти, де квіти укладені у систему геометричного узору, існували з давніх-давен і означали зірки, ілюструючи уявлення людини про Всесвіт як систему. Ружа – символ любові і милосердя, дівочої краси, а також достатку. Зелене листя ружі – символ радості, колючки – символ печалі, квіти – символ кохання і слави.

Лілея. В легендах квітка лілії – то символ дівочої чарівності та чистоти. У контурах геометричного візерунка лілії вимальовуються силуети двох птахів – символу любові та парування. В орнаментальному зображенні лілії закладено ідею зародження життя, де лілія та її обрамлення утворюють серцеподібну фігуру з паростком посередині. Крім квітки, невід’ємною частиною візерунка були пуп’янок і листок, які складали нерозривну композицію триєдності. У ній закладено символіку народження, розвитку та неперервності життя. Кінчики пелюсток лілії направлені у чотири сторони світу. В орнаменті лілію неодмінно доповнював знак, що нагадував хрест. Він благословляє пару на створення сім’ї. Адже хрест є прадавнім символом поєднаних сонячної батьківської та вологої материнської енергій. Лілія є жіночим символом тому, що вона сама є суттю вологої енергії. Це підтверджує і давня назва квітки – «крин» – однокоренева із словом криниця.

Вінок. Вінок – символ Матері-Землі, символ квітучості, добробуту, продовження роду. Важливе місце посідає вінок в українському народному вбранні − це своєрідний оберіг. Він є ритуальним предметом багатьох обрядових дійств. Та найбільшу роль відігравав вінок у весільному обряді. Своєрідним вінком у геометричному орнаменті є повторення рапорту. Вишиваний рослинний, а також і геометричний орнамент вишивки є своєрідним вінком із окремих елементів, які ритмічно повторюються на тлі полотна.

Мак. Червоний мак, як магічний символ, має таке ж давнє походження, як i червона калина. З давніх-давен наші предки вірили, що мак має чудодійну силу, яка захищає від усякого лихого. Мак, освячений на Маковія, матері прив’язували червоною ниткою до родового дуба – щоб сина куля не брала. Також мак служив символом народної пам’яті, скорботи та суму за загиблими. Дівчата, у сім’ї яких хтось загинув, вишивали маки на сорочках. Макові зерна є також символом Всесвіту, безмежного зоряного простору, безконечності, а ще – символом плодючості. Квіти маку на вишиванках наречених означали, що сім’я зобов’язується продовжити рід. Мак також символічно позначає розквіт жіночої краси.

Калина. Глибока народність i семантична наснаженіс ть символіки червоної калини ставить її в ряд найцiкавiших i найзмiстовнiших рослинних емблем. У сиву давнину калина символізувала народження Всесвіту, вогненної трійці: Сонця, Місяця і Зорі. Тому і назву свою вона отримала від давньої назви Сонця – «Коло». Калина – дерево роду. Червоні ягоди калини стали символом крові та невмирущості роду, оскільки кров поєднує в собі всю послідовність поколінь. Калину садили біля хати для збереження та зміцнення роду. Цвіт калини споконвіку був символом краси, жіночої гідності, вірності, радості, здоров’я і відродження. Ягоди калини символізували красу на парубоцьких сорочках.

Дуб – втілення сили, мужності, стійкості і витривалості, здоров’я, довголіття, а також джерело чоловічої енергії. Літописні згадки свідчать про поклоніння наших предків священним дубам. В першу купіль хлопчика кидали три листочки, зірваних із самого вершечка дуба і висушених на полудневому сонці. Вважалося, що після такої купелі дитина брала від сонця світло і силу, та була міцною, як дуб. Дубове листя – довголіття та терпіння, це чудовий візерунок для хлопчика. Жолуді – означають тілесну та духовну зрілість; їх вишивали на рушниках і оберегах для парубків, а також у випадках, якщо вишивали окремий рушник для нареченого.
Дуб і калина найчастіше зустрічаються на парубоцьких сорочках. Таке поєднання символізує силу і красу. Отже, хлопці і молоді чоловіки мали на собі чудодійний оберіг життєдайної сили свого роду.

Хміль — несе в собі знак розвитку, молодого буйства і любові. Візерунок з хмелем — це весільна символіка, що означає готовність до шлюбу.

Мотив ламаного гілля є одним із найдавніших у вишивці, адже ототожнюється з Деревом Життя, що символізує розвиток й зв’язок людини зі своїм родом.

Безперечно, українська вишиванка надзвичайно багата і вирізняються неймовірними за своєю красою орнаментами.

PS: У добірці статей «Вишиті обереги» розглянемо основні принципи складання та вишивання візерунків, значення кольорів у вишивці:

1. Вишиті обереги: що вишивати на жіночих та чоловічих сорочках

2. Вишиті обереги: найголовніші символи вишивки та їхній обереговий впливДобавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *