Вишиті обереги: найголовніші символи вишивки та їхній обереговий вплив

Споглядаючи давню українську вишивку, кожен відкриває для себе безліч неоціненних та незбагненних дарунків, залишених нам предками, адже кожна деталь має особливе значення. Протягом багаторічної історії розвитку вишивки люди вірили у вплив різноманіття візерунків на долю, використовуючи символи як обереги. Шляхом нанесення ниткою таємничих зображень (символів) на тканину, кожен намагався створити своє життя якомога кращим. Вишиванка – це не просто частина гардеробу або колоритний прояв індивідуальності, а це є оберіг, закодована інформація, яка несе у собі захист, турботу та любов.

18922078_1088348774599605_3954398234783213908_n

6_18519897_10210995004009979_8366140670284867027_n

maxresdefault

У таких орнаментах легко вгадуються традиційні елементи, які наші предки вважали обереговими: косий хрест, ромб, повна сварга, восьмикутна зірка, ромб, трикутник…

Найпростішим жіночим символом є косий хрест — це символ жіночого начала, захисту, оберіг від зла.

Сварга – один з найдавніших символів у вишивці, який ототожнюють із сонцем та енергією життя. Він асоціюється із домашнім вогнищем, родинним щастям, сприяє народженню дітей, це символ доброго побажання, удачі, довголіття, родючості, здоров’я і життя. Вишитий червоними нитками, він набуває особливого сакрального значення та стає справжнім оберегом для своєї власниці.

Давній символ роду – восьмикутна зірка – перетворює вбрання на справжній оберіг. Алатир є основою для благополучного сімейного союзу – допомагає зустріти людину, призначену долею, це символ любові.

Ромб – це загальний символ жіночої основи в природі, божества, яке відає процесами життя, народженням, відродженням природи. Недаремно цей мотив часто зустрічається саме на весільному жіночому одязі як символ продовження роду.

Трикутник – це символ Сонця як джерела трьох найголовніших початків – світла, тепла і життя. Трикутник, обернений вершиною донизу, є символом Місяця, води, жіночої та материнської сутності, символом Богині-Рожаниці. У поєднанні вони означають творення, розвиток і родючість.

Придивіться, можливо і ви знайдете щось рідне серцю у цих розмаїтих орнаментах. Така вишита річ не лише урізноманітнить повсякденний стиль, а й принесе щастя та успіх своїм власникам. Та пам’ятайте, що кожна дівчина чи жінка з давніх-давен хотіла бути неповторною, тому, навіть копіюючи візерунок, намагайтеся додати щось своє, якийсь свій елемент.

Через давні символи вишивка концентрує у собі таємні знання та оберегову дію. Так для кожного члена родини, в залежності від статі, віку, сімейного стану, роду занять, існували свої символи та кольори у вишивці. Краса, затишок та обереги оточували з перших днів життя через вишиті візерунки на одязі, іграшках, колисці. Згодом кожна дівчина вишивала свою долю поєднуючи обереги на полотні, адже одягаючи сорочку чи стаючи на рушник, завдяки їхньому орнаменту, підпадалося під вплив тих чи інших енергій, що впливають на фізичний та енергетичний стан людини.

Кожен візерунок – певний символ, використовувати його слід дуже обережно. Наприклад, узори з весільного одягу не можуть бути присутніми в дитячому вбранні, бо вірили, що дітородні символи призводять до того, що у майбутньому дівчата стають позашлюбними матерями. Чоловічі символи не вишивають на дівочих сорочках. Дітям пасували квіткові орнаменти з непарними пелюстками: чим більше квітів – тим краще здоров’я. В основі вишивки був найпотужніший оберіг – зірочка, проте до семи років вишивки має бути небагато. Квіти завжди були символом жіночої вроди, вони символізують ніжність і тонку душевну красу, праведність і святість, ніжність і душевну чистоту, скромність і привітність. Вони сповіщають про найкращу пору, символізують успіх, молодість, красу і здоров’я, можливість продовжити рід. Символьними квітами є соняшник, калина, лілія, волошка, братики, ромашки, маки (однак ця квітка в деяких регіонах не вишивається на одязі, бо асоціюється в них із смертю).

photo-47317

Дуже популярними в українській вишивці є поєднання квітів з плодами, що символізує можливість дати плід у вигляді нового людського життя. Найчастіше зустрічаються калина, вишня, жито.

504409904_w640_h640_2809 uzory

Символи та застосування для різних вікових категорій:

Однак до настання зрілості для дітей вишивка була ненав’язливою, яка мала лише оберегову функцію, тобто без символів плідності: квіти без насіння, листя дуба без жолудів, листя винораду без ягідок і вусиків. Не використовували в цьому віці для дітей і мережку. Для зовсім юних дівчаток символом краси вишивали рожеві квіти з пуп’янками, а для старших – червоні, оскільки вони завше символізували зрілість і пристрасть, однак квіти закритої форми і без насіння. До одруження лінії на вишивці використовували хвилясті або зигзагоподібні. Чим ближче до весілля, тим більше вишивки було на полотні. З настанням вагітності і до заміжжя старшої доньки жінки носили символи Рожаниці, які оберігають нове життя. Серед квітів – це овальні, відкриті, чашоподібні, калина, ягідки та насіння; лінія — ламана. В солідному віці на жіночому одязі символи плідності зникали, червоний колір у вишивці теж зменшувався до повного його зникнення, Рожаниці вишивали порожніми, лінії на сорочках ставали прямими. Кількість вишитого місця на сорочці зменшувалася. А на смерть готувалася сорочка вишита білим по білому.

Так сучасна вишита сорочка, блузка, сукня, пояс чи сумочка, галстук чи футболка стануть надійним оберегом на всіх життєвих шляхах. Вишивка може бути не лише символом національної ідентичності та оберегом, несучи у собі стародавні символи, а й одночасно і модною колоритною річчю в гардеробі кожної сучасної людини. Чарівний дотик візерунка перетворить звичайний виріб у неймовірно казкове вбрання.

Вишита сорочка – основний елемент українського національного вбрання, своєрідний символ приналежності до роду, нації, патріотичної спільноти нашої держави. В її неповторних орнаментах з давніх-давен відображались місцеві особливості та символіка, сакральні знаки та обереги, століттями зберігалися особливості традицій предків. Символьне переплетіння різнобарвних ниток на білому полотні захоплює, особливо, якщо обирати візерунок своєї долі.

Творіть із натхненням для рідних і близьких. Створіть унікальний візерунок із стародавніми народними символами і наповніть життя красою та гармонією. Вишивайте свою долю власноруч!

Читайте також:

  1. Вишиті обереги: що вишивати на жіночих та чоловічих сорочках
  2. Вишиті обереги: рослинні орнаменти

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *