Вишивка гладдю: таємниці майстерності

Мабуть, кожна рукодільниця погодиться з тим, що серед численних вишивальних технік саме вишивка гладдю виглядає найбільш вишукано та красиво. Такі візерунки нагадують намальовані картини, адже прокладені під різними кутами стібки, наче мазки пензля, дуже точно передають гру світла й тіні.

вишивка гладдю

Вишивка гладдю: основні етапи роботи

Художня гладь – доволі складна техніка, але при бажанні освоїти її зможуть навіть початківці. А допоможуть у цьому кілька секретів від досвідчених майстринь.

вишивка гладдю

Читайте також: Стрічки, стібки й вузлики: фантастична сучасна вишивка

Підготовка

Для початку підберіть щільну еластичну тканину і відпарте її за допомогою праски – так вона буде краще тримати форму в процесі роботи. При вишиванні гладдю бажано користуватися п’яльцями, тоді всі стібки будуть лягати рівно і акуратно. Обираючи нитки, краще надавати перевагу муліне – вони достатньо м’які та пластичні в роботі. Також не забувайте про наперсток, адже він збереже неушкодженими ваші пальчики!

вишивка гладдю

Перенесення малюнка на тканину

Після того, як ви визначилися з візерунком, його слід перенести на тканину-основу. Найкраще це зробити за допомогою кальки і спеціального термоолівця, що застосовується у вишиванні: контури малюнка спочатку обводяться через кальку, а потім її прикладають до тканини і пропрасовують праскою. Також можна скористатися копіювальним папером для вишивання.

вишивка гладдю

Прокладання стібків

Існує багато різновидів художньої гладі, кожен з яких передбачає свою послідовність прокладання стібків. Вишивати можна по-різному:

  • окреслювати лише контури малюнка (крайова гладь), або заповнювати його увесь;
  • стібки можуть розташовуватися тільки на лицевій стороні виробу або бути двосторонніми;
  • прокладати ниточки можна у різних напрямах або в одному;
  • вишивати «тіньовою гладдю», коли нитки одного кольору поступово змішуються із нитками іншого, що створює плавний перехід відтінку від темнішого до світлішого.

Читайте також: Оригінальні техніки вишивання: креативний підхід та неймовірний результат!

Незважаючи на те, який саме вид гладі обрали ви, пам’ятайте, що запорукою бездоганної вишивки є щільне прокладання стібків, які не повинні значно відрізнятися по розміру і стягувати тканину.

вишивка гладдю

 Маленькі таємниці вишивки гладдю

Найчастіше гладдю вишиваються рослинні мотиви, які мають багато дрібних елементів (ягоди, листочки, пелюстки квітів). Як же зробити так, щоб вони не втрачали свою форму і виглядали ошатно? Все дуже просто: перед тим, як приступити безпосередньо до настелювання стібків, варто обшити контури малюнка швом «назад голку», який потім сховається під гладдю.

вишивка гладдю

Для надання певним елементам візерунка об’єму вишивальниці часто спочатку роблять так званий «настил» — прошивають дрібними стібками не лише контури, а й внутрішній простір малюнка. Потім настил закривають зверху безпосередньо стібками гладі, і в результаті отримують красивий рельєфний візерунок.

вишивка гладдю

Вишивка гладдю пейзажів – це окрема тема для дослідження, адже горизонт, крони дерев, поверхня моря чи шовковиста травичка відображуються ниточками по-різному. Всі секрети гаптування неймовірних художніх картин відкриває книга «Вишиваємо пейзаж» Н. Шульженко. У виданні представлені:

  • велика кількість ілюстративного матеріалу
  • детальні описи унікального стилю та технік вишивки гладдю
  • пізнавально-навчальна інформація про основи колористики, без знань якої неможливо створити високохудожню картину.

Як бачите – нічого надскладного у вишиванні гладдю немає. Це насправді чудова техніка, яка дає широкий простір творчій фантазії і нікого не залишає байдужим. Нехай вишивка гладдю вдається вам легко і приносить лише задоволення, а  ваші авторські вироби дивують оточуючих своєю красою!

Читайте також:

1. Вишиті обереги: що вишивати на жіночих та чоловічих сорочках

2. Вишиті обереги: найголовніші символи вишивки та їхній обереговий вплив

3. Вишиті обереги: рослинні орнаменти


Автор: Вікторія Чорній

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *