Вишитий семплер як показник майстерності: що це таке і в чому його цінністьВишитий семплер – це різновид вишивки, який передбачає поєднання різних технік та зображень, об’єднаних спільною темою і розміщених на одному полотні. Цей вид рукоділля дозволяє майстриням продемонструвати свої вміння, адже в семплері можна красиво скомпонувати прості й складні техніки вишивання, різні види стібків тощо. Тому, якщо ви відчуваєте, що настав час відобразити на тканині всі свої вишивальні таланти – сміливо беріться до семплера!

вишитий семплер

Історія виникнення семплерів у вишивці

Перший семплер був вишитий Джейн Босток ще в далекому 1598 році – тоді він відігравав роль прикрашаючого елемента на костюмі маленької дівчинки. В подальшому вишиті семплери відігравали важливу інформаційну роль, адже їх можна було використовувати в якості своєрідного довідника. На таких зразках зберігалися різновиди технік вишивання, набори та комбінації стилів вишивки та варіанти кольорових поєднань. Також на семплерах відображалися пам’ятні дати, цитати зі Святого Письма, та навіть листи — ось чому їх берегли як зіницю ока!

Читайте також: Вишивка гладдю: таємниці майстерності

В Україні ж, можна сказати, роль своєрідних семплерів відігравали рушники і навіть вишиванки, адже різноманіття використаних там технік та візерунків вражає! Погляньте, до прикладу, на ось цей ніжний та вишуканий рушник, схема якого наведена в Білій книзі Золотої колекції української вишивки:

При вишиванні цього сніжно-білого рушничка було використано аж п’ять різних технік, які демонструють високий рівень вмінь майстрині Оксани Рушінець (м. Червоноград) – чим не семплер?

Читайте також: Полтавська вишивка: традиційне шиття «білим по білому»

Вишитий семплер: тематики і оформлення

Теми для вишитих семплерів можуть бути найрізноманітніші! В його рамках можна зобразити:

  • Людей та тварин
  • Крилате висловлювання або просто алфавіт чи цифри
  • Геометричні візерунки
  • Рослинні мотиви
  • Пори року
  • Будиночки
  • Тематичні сюжети до різних свят та подій (Різдво, День Валентина, день одруження) тощо.

Для вишивання можна скористатися готовими схемами семплерів, яких є багато, до прикладу, у журналах «Вишиті картини». Але більш цінним буде результат, в який ви вкладете власну фантазію і душу! Якщо ви вирішили створити свій унікальний вишитий семплер, то зверніть увагу на наступні важливі моменти:

  1. Оберіть тематику і дотримуйтеся її в усіх деталях: від підбору відтінків до стилю картинок. Наприклад, якщо ви хочете обіграти цитату про кохання, то доповнюйте її відповідно сердечками та янголятами у приємних та ніжних кольорах.
  2. Продумайте розміщення кожного мотиву. По центру можна розташувати великий елемент, оточивши його меншими доповнюючими зображеннями. Або ж просто гармонійно розмістіть на полотні багато однакових за розмірами елементів.
  3. Підготуйте план розміщення візерунків і відобразіть його на міліметровому папері (краще в усіх деталях, враховуючи проміжки між окремими мотивами).

Оформити семплер можна у вигляді картини, панно, подушки тощо.

Автор: Вікторія ЧорнійДобавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *