Писанка Майстер-клас виготовлення традиційної писанки

Писанки – один з головних символів Великодня. Наші предки дуже дбайливо ставились до їх творення. Починали писати писанки ще заздалегідь, щоб на Великдень обдаровувати кожного члена великої родини. Тож сьогодні на нас очікує писанка майстер-клас виготовлення саме української традиційної.

Традиції українського писанкарства надзвичайно розмаїті. Різні регіони України мали свої особливі орнаменти й кольори.

Жодний колір або завиток орнаменту не з’являвся на писанці  випадково. В кожному з них було закодовано давні символи та обереги. Так, червоний колір символізує добро, силу життя та небесний вогонь. Жовтий – енергію сонця і тепло. Блакитний – повітряну сферу або ж воду. Зелений – буяння природи та її відродження навесні. Бурий – землю та плодючість. Чорний є одним з найбільш багатозначних кольорів. Як і коричневий його асоціюють із плодючою землею, а, отже, з багатством. Також він символізує нескінченність життя, продовження буття після смерті. Чорний часто використовують як базовий колір у писанці, адже він дає змогу проявити на повну силу іншим кольором.

Писанка майстер-клас виготовлення

переглянути відео майстер-клас

писанка майстер-клас
Підготовлене (видуте) яйце розписуємо за допомогою писачка (писачок можна виготовити самому). Проте, якщо ваші рухи ще не відточені, нанесіть лінії візерунку спочатку ледь помітно олівцем.

Писачок нагріваємо над полум’ям свічки і занурюємо в шматок воску. Віск плавиться і наповнює писачок. Писачком проводимо по лініях на яйці, таким чином покриваючи ті частини, які повинні залишитись білими.

писанка

писанка

Коли візерунок відтворено, опускаємо яйце в потрібного кольору фарбу (першою обираємо найсвітлішу із усіх фарб обраного орнаменту). Оскільки яйце порожнє, то воно спливатиме. Треба притримувати його у рідині. Коли яйце набуде потрібного кольору, обсушуємо його серветкою і покриваємо воском ті частини візерунка, які повинні залишитись даного кольору (найсвітлішого).

писанка

Знову занурюємо яйце, тепер уже у темнішу фарбу. І так продовжуємо стільки разів, скільки кольорів на обраному візерунку.

писанка

Знімаємо віск, піднісши писанку до полум’я свічки, віск плавиться, і ми витираємо його м’якою полотнинкою. Але у жодному разі не розігрівайте віск над полум’ям – кіптява зіпсує всі старання.

писанка

Як і кольори, надзвичайно важливе значення у творенні писанки відіграють символи. Хрест – один з найпопулярніших символів у писанкарстві. Це соляний знак, що побутував на наших землях ще задовго до появи християнства. Він асоціюється з сонячною енергією та є сильним оберегом для людини.

Часто зображують на писанках і зірки. Восьмикутна зірка є символом роду. Також вона містить у собі косий і прямий хрести, лівосторонню та правосторонню свасті.

Дерево життя на писанці, як і в інших видах мистецтва, є своєрідною моделлю Всесвіту, в якому поєднувались уявлення наших предків про час, простір і життя.

Популярними є  і різноманітні зооморфні мотиви. Часто можна побачити малюнки із зображенням коня, оленя або ж пари птахів. Гарно виглядають і рослинні мотиви, в яких вгадується виноградна лоза, дубові листки та калина.

Створюючи писанки прислухайтеся до свого серця і вкладайте душу в свій маленький витвір мистецтва. Творіть свято власноруч!

писанка

Барвисті писанки чудово підходять і як окремий елемент декору!

Святкового вам настрою!

Більше майстер-класів у журналі «Diana»

Писанка майстер-клас виготовлення

Читайте також:

  1. Писанки своїми руками — різноманітність технік
  2. Писанки власноруч — майстер-клас вишивки
  3. Писачок – як виготовити та як підготувати яйце для розпису

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *