Як правильно підібрати «свій» орнамент вишивки

Мабуть, кожній рукодільниці знайоме це казкове відчуття: ось побачила якийсь красивий орнамент вишивки, і все – його терміново потрібно вишити! Найчастіше ми навіть не замислюємось, що ж означає той чи інший візерунок, а поміж тим, раніше цьому надавалося надзвичайно важливе значення. Вважалося, що за допомогою відповідних зображень можна було захистити себе та своїх рідних від недоброго ока, притягнути в життя щось хороше і світле, а також розповісти оточуючим про свій статус. То який же візерунок обрати, щоб не помилитися з його сакральним значенням?

Який орнамент вишивки вам підходить?

Для початку слід розібратися, які ж існують основні види вишивальних орнаментів. Їх можна умовно поділити на три групи: геометричні, рослинні і тваринні (зооморфні) мотиви.Геометрична група орнаментів

До неї відносять безліч закодованих символів і знаків, які завжди були тісно переплетені з древньослов’янською міфологією. Тут можна побачити найрізноманітніші комбінації ромбів, трикутників, хрестів, кіл, зигзагів та ліній; зустрічалася навіть так звана «сварга» (свастика), яка раніше асоціювалася з рухом сонця по небу. За допомогою геометричних символів на вишиванках відображали вік, статус і навіть наявність чи відсутність дітей у жінки! Вагітність, до прикладу, позначалася зображенням хрестиків у середині ромбів, або маленькими ромбиками в середині інших елементів.

Свої «геометричні нюанси» існували і для чоловічих вишиванок: на них старалися не робити мережок, так як вони рахувалися межею між звичайним і потойбічним світом, яку чоловіки подолати не в змозі. Часто вишивалися символи одруження, ознаки плідності й зародження нового життя, наприклад, ромб з крапкою посередині, що символізував чоловічу силу.

Рослинні орнаменти у вишивці

Вони були покликані продемонструвати красу навколишньої природи, відобразити все багатство та різноманіття реально існуючих форм. Найпоширенішими завжди були зображення дубового листя, винограду, маків, лілій, кетягів калини та багато інших.

Дубове листя вважається суто чоловічим орнаментом, бо відображає могутність та силу. Сорочки з вишитим дубовим листям здавна виконували роль оберегів для мужчин. Також чоловічим візерунком вважається вишите листя хмелю, що означає бурхливу молодість і любов.

Калина була символом безсмертя роду, а також відродження; виноград символізував красу і радість сімейного життя. А ось досить поширене зараз зображення квітки маку теж має своє приховане значення: такі вишиванки одягали ті жінки, чиї чоловіки, батьки чи брати гинули на війні.

Зооморфні орнаменти вишивки

Для зооморфних орнаментів були характерні повторювані зображення птахів (зозулі, сови, півня), комах (метеликів, павуків, мух, жуків) риб, жаб і тварин (зайців, коней тощо). Досить часто використовувалася лише частина зображення тварини, наприклад, баранячі роги, коропова луска чи волове око; також ці орнаменти поєднувалися з чудернацькими сплетіннями інших візерунків. Вважається, що такі орнаменти мають давнє тотемічне значення.

Як бачимо, кожний візерунок для вишивання має свій таємний зміст, тож і обирати їх слід дуже обережно. Проте, існує й ще одна думка: якщо саме такий орнамент припав вам до душі, значить він відображає ваші підсвідомі процеси, тож можете сміливо використовувати його у вишивці! Вдалого вам вишивання, і нехай правильно обрані візерунки оберігають вас і дарують здоров’я та довголіття!

Автор: Вікторія Чорній

Всі вироби на фото представлені в серії книг «Золота колекція української вишивки«, де ви знайдете яскраві ілюстрації, детальні описи та схеми, а також багато пізнавальної інформації.


Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *