Види швів та орнаментів, якими багата українська народна вишивка

Українська народна вишивка є одним з найбільш поширених і доступних видів творчості. Українська народна вишивка вдосконалювалася протягом багатьох століть і до нас дійшла у вигляді чудових різноманітних орнаментів, швів, якими вони виконані, цікавого поєднання кольорової гами ниток.

В сучасній українській вишивці поступово змінюються колорит і шви, якими виконані візерунки. Традиційні орнаменти збагачуються новими елементами і цікавими композиційними рішеннями. Оформляючи вироби за народними мотивами, сучасні майстри зберігають багатовікові традиції народної вишивки, використовують кольорові рішення, орнаменти, техніку виконання, характерні для окремих областей України.

українська народна вишивка

Процес виконання вишивок захоплюючий. Заняття вишиванням розвиває естетичний смак, прищеплює акуратність, посидючість, працьовитість, творче ставлення до праці, формує певні навики і уміння, які знадобляться в практичній діяльності.

Зразки старовинної народної вишивки вражають нас простотою і лаконічністю, різноманітністю і художньою майстерністю і служать невичерпним джерелом для розвитку рукоділля.

прикраси до вишиванок

Українська народна вишивка популярна завжди. Ручною вишивкою оформляють найрізноманітніші красиві і оригінальні сучасні вироби: блузи, чоловічі сорочки, серветки, скатертини, рушники, панно.

Види орнаментів

Створюючи орнаменти для вишивки, в усі часи зверталися до природи, але не просто копіювали її, а переробляли, стилізуючи спрощували, зберігаючи найхарактерніше.

В українській народній вишивці зустрічаються рослинні, геометричні, рослинно-геометризовані орнаменти, орнаменти із зображеннями тварин, орнаменти з емблемами.

У вишивці рушників, панно, присвячених знаменним датам, вживаються емблеми держави.

  • Рослинні орнаменти складаються з стилізованих (спрощених) квітів, листя, бутонів, стеблин.
  • Геометричні орнаменти складаються з різноманітних геометричних фігур: трикутників, ромбів, квадратів, зірок і ін.
  • Стилізовані тварини, птахи, комахи зустрічаються в орнаментах рушників, серветок, скатертин, панно.
  • Рослинно-геометризовані орнаменти складаються з геометрізованних, спрощених квіток, листя, бутонів, стеблин.

vishitij-_odyag_071

Види швів українських народних вишивок

Шви українських вишивок діляться на основні та додаткові. Основні шви в свою чергу діляться на рахункові і декоративні. Рахунковими називаються такі шви, для виконання кожного стібка яких необхідно рахувати нитки тканин. Рахунковими швами виконують геометричні або рослинно-геометризовані орнаменти.

До рахункових швів відносяться: пряма гладь, коса гладь, занизування, набір, низь, хрестик, зерновий вивід, виколювання, вирізування, верхошов, різні види мережок.

Різноманітність орнаментів досягається поєднанням декількох видів швів в одному візерунку. Так, візерунок може бути виконаний такими швами: прямя гладь, вирізування, виколювання, зерновий вивід, ретязь, двостороння штапівка.

У декоративних швах (їх ще називають вільними) стібки вишивки виконують по мальованому контуру орнаменту. Отже, до декоративних відносяться шви, якими вишивають рослинні орнаменти. Це — двостороння гладь, полтавська гладь, художня гладь, рушникові шви. Прості декоративні шви: строчка, стебловий шов, ланцюжок або тамбурний шов, а також гладьовий шов качалочки, якими виконують геометричні та рослинно-геометризовані орнаменти.

До додаткових швів відносяться: крайові шви, якими оформляють краї серветок, рушників; з’єднувальні шви (змережування), якими можна з’єднувати окремі деталі таких виробів, як блузи, сукні, спідниці; зубцювання — шви, якими оформляють краї манжет, рукавів, комірів у виробах, а також збірка на нитку — пухлик.

Щоб робота над вишивкою швів приносила творче задоволення, треба з самого початку намагатися виконувати все чітко і акуратно: краса українських народних рахункових швів залежить від точності рахунку ниток тканини, а рослинні орнаменти треба вишивати точно по контуру малюнка.

А по завершенню роботи важливо усю працю не зіпсувати недбайливим доглядом за вишитим одягом.

сокальська вишивка

Догляд за вишитими виробами

Закінчивши вишивку, виріб слід випрати, а блузи, сорочки і сукні з бавовняної тканини, батисту, шифону, маркізету, штапеля ще і підкрохмалити. Вироби з лляних тканин з лавсаном годі й крохмалити. Вироби з вовняних і синтетичних тканин потрібно прати в трохи теплій воді (40-45 градусів) спеціальними засобами. При полосканні слід додавати оцет для всіх тканин (щоб не линяв колір ниток).

Після прання вологі вишиті вироби слід попрасувати з виворітного боку. Проте щоб вишивка не втратила рельєфності, треба прасувати на м’якій підстилці.

Візерунки на виробах, які випрані і правильно випрасувані, набувають світлотіньовий ефект.

Українська народна вишивка. Схеми української народної та сучасної вишивки можна вибрати на сайті www.dianaplus.com

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *