В ніч на Івана Купала: святкування, обряди та традиції

Коли духмяне літо в самому розпалі, з квітчастими вінками і яскравими вогнищами приходить свято Івана Купала.

ivana-kupala

Свято Купала відбувалося в період, коли небесне світило досягає найвищої точки і сили свого світіння, дає найбільше тепла і світла. Все нестримно росте, розцвітає, множиться.

Свято починалося ввечері, напередодні Купала. Збиралися, зазвичай, біля річки, розкладали велике вогнище.

івана купала

Свято Купала – свято молоді. Дорослі чоловіки та жінки теж приходили на гуляння, однак участі у забавах не брали.

Купальське вогнище, за переказами, має велику магічну силу. Воно повинне горіти усю ніч. Кожен вважав за честь очиститися вогнем, тричі перестрибнувши через багаття.

ivana-kupala

Існує прикмета: хто найвище стрибне і не зачепить полум’я, буде щасливим.

Вважається, що та пара, яка не розімкне рук, перестрибуючи через багаття, згодом і побереться. Тому не можна стрибати через Купальське вогнище аби з ким.

А ще в ніч на Івана Купала цвіте папороть. Здавна були сміливці, що хотіли здобути її цвіт. Згідно з легендою, папороть цвіте лише одну коротку мить найкоротшої у році ночі. Той, хто знайде таку квітку, матиме чудодійну силу, зможе розуміти мову усякого створіння, і жоден скарб від нього не сховається. Щоправда, папороть не цвіте, але повір’я має своє обґрунтування. Існує дуже рідкісний вид папороті: вона не квітне, але має колосовидне утворення, яке нагадує квітку. Наші предки вірили, що кожна рослина повинна мати квітку, а що в папороті її ніхто ніколи не бачив, то й виникли легенди про таємничий цвіт папороті.

ivana-kupala

Напередодні Івана Купала дівчата збирали квіти, плели з них віночки. Дівчата запалювали свічки на своїх віночках і пускали ті віночки на воду. У темну купальську ніч на тихому плесі пливуть десятки вінків із вогниками, віщуючи дівочу долю. Вважалося, якщо вінок не потоне, допоки свічка згасне, дівчина скоро вийде заміж, а якщо крутиться на місці чи до берега приб’ється – ще дівуватиме. Якщо вінок відразу потонув, то це означало, що коханий розлюбить.

ivana-kupala

Дівчата також ворожили на свічці: розтоплювали шматочки свічки, а потім виливали віск на воду і намагалися розгледіти у фігурці своє майбутнє.

Не підглядаючи, дівчата зривали букет квітів, який потім клали під подушку. Якщо зранку в букеті виявиться дванадцять різних трав, то цього року дівчина вийте заміж.

Після гулянь, на світанку, всі підіймалися на пагорб, щоб зустріти сонце, багаття вже не підтримували, воно само поступово гасло.

5

Обов’язково на Івана потрібно скупатися у відкритій водоймі. У цю ніч вода набуває цілющих властивостей, допомагає очистити тіло і душу.

А ще на Івана можна зцілитися росою. Дівчата вмиваються «іванівською» росою на красу.

Зібрані в ніч під Івана Купала або рано-вранці з «іванівською» росою трави набувають чарівних, лікувальних та цілющих властивостей.

Усі обряди на Івана Купала є певною мірою містичними. Чимало з них сьогодні залишаються нерозгаданими.

Більше цікавого у виданнях: www.dianaplus.com

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *