Неймовірна українська хустка: приватна колекція Тетяни Охрицької

Сьогодні в Україні святкують день Покрови Пресвятої Богородиці, який вважається головним християнським святом осені. Кажуть, що Покрова покриває траву листям, землю – снігом, а дівчат – шлюбним вінцем. Як відомо, після весілля молодиця вже не могла носити віночки та стрічки, а покривала голову хустиною. Тож саме українська хустка й стала одним із символів заміжжя, а ще – дуже красивим елементом народного строю! Відома в Тернополі мисткиня і член творчого об’єднання «Берегиня» Тетяна Охрицька, як виявилось, є ще й власницею великої колекції жіночих хустин. Такі скарби треба показувати всім, тому спеціально до свята Покрови в Тернопільській Бібліотеці для дорослих № 4 відкрилася тематична виставка, на якій побували і ми!

українська хустка

Тетяна Охрицька на тлі своєї колекції хусток

На виставці представлено 80 хусток різних кольорів та візерунків. Це хустини переважно ХХ-го століття, виготовлені не лише в Україні, а й у Росії, Узбекистані, Японії. Цікаво, що японські хустки часто потрапляти в Україну з Канади та Америки, де проживає українська діаспора. Особливими експонатами виставки є хустини, які належали жінкам з родини Тетяни Охрицької – її бабусі та іншим. Як розповіла сама колекціонерка, вона дуже шкодує, що вчасно не дізналася історії цих хустин, адже тепер їх власниць уже немає серед живих…

Українська хустка та її символічне значення

Пані Тетяна не лише надала для експозиції частину своєї приватної колекції, а й розповіла багато цікавого про традиційну українську хустку. Цей атрибут гардеробу набув поширення у ХІХ ст., коли почалося його масове мануфактурне виробництво. Раніше голови жінкам покривали так званими «намітками» — лляним чи конопляним полотном. Хустки теж спочатку робили з домотканого полотна, іноді прикрашали їх вишивкою чи тканими орнаментами. Кольори та візерунки були найрізноманітніші.

українська хустка

Вийти на вулицю молодиці без хустки вважалося соромом, адже її волосся повинно було бути захованим під тканиною. Кожний регіон України мав свої способи пов’язування хусток. Деякі з них Тетяна Охрицька продемонструвала на відкритті виставки:

До речі, хустка може стати й оригінальним доповненням сучасного гардеробу! Стильно пов’яжіть яскраву хустину та скомбінуйте з темними окулярами – і ось ви уже вирізняєтеся серед натовпу!

українська хустка

Бажаючі відвідати виставку можуть побачити її в Етноцентрі, який знаходиться в Тернопільській Бібліотеці для дорослих № 4 за адресою: м.Тернопіль, бульвар Д. Галицького, 6. А ми дякуємо творчому об’єднанню «Берегиня» за запрошення на цю чудову й дуже пізнавальну творчу зустріч!

Текст і фото: Вікторія Чорній

 


Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *