Кольори у вишивці – оригінальний підбір кольорової гами

Кольори у вишивці — це мистецтво відображення природньої краси. 

Важливу роль у побудові композиції вишивки відіграє гармонійне поєднання кольорів і відтінків, що підпорядковані основному кольору. Вони можуть бути світлими і темними, яскравими і тьмяними, холодними і теплими тощо.

брокарівська вишивка

Колір має загадкову і могутню силу. Наблизитися до її розгадки можливо лише за умови серйозного вивчення питань щодо гармонійного поєднання кольорів у процесі виготовлення вишитих виробів.

кольори у вишивці

контрастність кольорів

Поняття про світлотінь у вишивці дає можливість відобразити об’ємність предметів (ягід, фруктів, квітів, пташок тощо). На предмет об’ємної форми проміння світла падають під різним кутом і, відбиваючись, створюють різні кольорові відтінки. Кожний предмет має освітлену й тіньову частину, що дає можливість бачити його об’ємним. В освітленій частині предмета колір має світліший тон, а в затемнених місцях — темніший.

прикмети вишивання

журнал «Diana» №5 (3Д-картина)

Усі кольори у вишивці поділяють на ахроматичні й хроматичні. Ахроматичні кольори — це безбарвні кольори, до яких належать білий, чорний і всі відтінки сірого кольору. Хроматичні кольори — це спектр різноманітних кольорів і відтінків, які можна утворити, змішуючи три основні кольори: червоний, жовтий і синій. Вдалою демонстрацією спектра хроматичних кольорів є природне явище веселки, у якій виокремлюють сім кольорів: червоний, помаранчевий, жовтий, зелений, блакитний, синій, фіолетовий. Перехід між кольорами поступовий і неперервний.

кольори у вишивці

Традиційне поєднання кольорів у вишивці:

  • Червоний – з чорним, жовтим, синім, коричневим;
  • Синій – з сірим, блакитним, тілесним, жовтим;
  • Жовтий – з коричневим, чорним, червоним, помаранчевим;
  • Зелений – з темно-жовтим, лимонним, салатовим, тілесним, коричневим, золотистим.

Однак усі кольори розрізняють за тоном, насиченістю і ясністю.

кольори у вишивці

кольори у вишивці

Тон і відтінок (це синоніми) кольору — визначає наявність основного кольору в інших. Відтінки основного кольору мають самостійні назви, наприклад, відтінки червоного кольору: рожевий, вишневий, пурпуровий, бордовий та ін.

Насиченість кольорів визначають поняттями: яскравий, тьмяний, приглушений, м’який тощо.      

Ясність кольору — це властивість, що визначає ступінь близькості будь-якого кольору до білого або чорного кольору (світліший, темніший). Наприклад, такі кольори, як темно-зелений, зелений, салатний — різні за ясністю. Світлі кольори утворюють у результаті змішування кольорів з білим кольором, а темні кольори — із чорним.

прикмети вишивання

Для добору вдалого поєднання кольорів використовують різні види кольорових кіл. В одній частині кольорового кола розташовані хо­лодні кольори (синій, голубий, фіолетовий), в іншій — теплі (червоний, жовтий, помаранчевий). У межах кожного кольору є більш теплі й більш холодні відтінки. Наприклад, зелений колір може бути теплим, якщо в ньому домінують відтінки жовтого, або холодним, якщо в ньому домінують відтінки синього. Так само червоний колір із жовтим відтінком більш теплий, а із синім — більш холодний. Світлі відтінки одного кольору розташовані з внутрішньої сторони кольорового кола, а темні — зовні.

писанки темарі

журнал «Diana»

Вдало експериментуйте, шукайте нові ідеї! 

Більше Ви завжди знайдете на сайті dianaplus.com

шотландські мотиви в вишивці

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *