Гуцульські вишиванки – барви неповторного колориту

Вишивка Карпат, гуцульські вишиванки завжди відрізнялась своїм неповторним колоритом, поєднуючи у собі всі можливі кольори.

Гуцули… Мабуть, про жоден інший етнос не написано так багато літератури та відзнято художніх і документальних фільмів. Це і не дивно, адже свою самобутню культуру вони пронесли крізь століття, та вивчають і вдосконалюють її і у наш час. Тож сьогодні ми познайомимось з особливостями гуцульських орнаментів.

гуцульські вишиванки

Я була вражена, перебуваючи в юності в Коломийському музеї, красою орнаменту та техніками вишиття на старовинних вишиванках, адже вважала, що таких зразків практично не залишилось. Тож як добре, що за можливості, музейники зберігають якнайбільше подібних реліквій – лише б вони дійсно залишились у вільному доступі для відвідувачів. Здебільшого – це гуцульські вишиванки — вишиті сорочки, зібрані зі всієї Гуцульщини, але є також й інші елементи традиційного костюму: кептарі, крайки, запаски, жіночі хустки.

Чи знаєте ви, що гори вміють кликати. Бодай раз в житті ступиш ногами на їхню твердь, а вже тоді спокою нема. Вони зовуть до себе знову і знову. А буває ночами насняться і відчуття таке, немов тої ночі і справді там побували. Хто був у горах, знає той поклик, чує той голос і мріє мати таку вишиту сорочку, як має сам гуцул – аби фест файна!

В карпатських селах традиції вишивки дуже добре збереглися і в наші дні. Існує генетична пам’ять, адже на Гуцульщині так вишивають протягом століть.

У гуцульській вишивці збереглись архаїчні риси народного орнаменту, тут побутувала масово вишивка одягового призначення. Колекція зразків вишитих сорочок, переміток, тощо свідчить про високий художній рівень орнаментального вишивального мистецтва гуцулів.

гуцульські вишиванки

На Гуцульщині вишивкою прикрашали певні частини деталей одягу — це жіночі, чоловічі, дитячі сорочки, головні убори (перемітки, хустки), нагрудний одяг (кептарі, сердаки, байбараки, кожухи, манти, гуглі), поясний (гачі, портяниці, капчурі, капці, онучі).

Основні матеріали вишивання – ручнопряденні льняні, вовняні нитки, вовняні зсукані нитки (“коцик”), зсукані сплетені шнури, шовкові, металеві, срібні, золоті нитки, муліне, бісер, лелітки, сап’янові стрічки, ґудзики, корали, головки металевих цвяхів (бобрики), капслі.

гуцульські вишиванки

 

Багатство гуцульської вишивки демонструється навіть у різновиді технічного виконання: низинка двох видів, стебнівка, плетінка, обмітка, кіска, шов “поперек голки” (“ключка”), штапівка(“решітка”), настилування (“соснівка”), (“хрестик”), двостороння стебнівка (“шнурок плетений”, “мережка-цирка”).

Колекції сорочок з Гуцульщини дають можливість стверджувати, що такі техніки вишивання, як поверхневий кучерявий шов, виколювання тощо є чи не найстарішими і на сьогодні призабутими.

Поширена техніка вишивання – низинка. Напевно, жодна з усіх технік вишивання впродовж багатьох років не зазнала такого складного процесу кристалізації художньо–стильових канонів, як низь.

гуцульські вишиванки

 

Цій техніці притаманний високий рівень художньо–технічної майстерності. У старих зразках вишивок контур мотивів завжди виконувався чорною ниткою, а сам узор, візерунок і фон – кольоровими. Локальна художня особливість гуцульської вишивки – в поліхромному й орнаментальному рішенні.

На кожному виді ноші використовувалися відповідні техніки вишивання. Так, вуставки сорочок прикрашалися низзю, хрестиком, циркою, перемітки – стебнівкою, сердаки, кожухи й онучі – кіскою, штапівкою.

Яскравою особливістю гуцульської вишивки є її геометричний орнамент. Він включає в себе прості мотиви і складні фігурні елементи, мотиви – ючає в себе прості мотиви і складні фігурні елементи, мотиви – комплекси. Це ромб, напівромб, по–різному поєднані в горизонтальному або вертикальному напрямках.

гуцульські вишиванки

Варіантна віртуозність утворює різноманітні види візерунку гуцульської вишивки. Крім цього, контури ромбів мають різноманітні окреслення, що також урізноманітнює ромбовидні композиції візерунків.

гуцульські вишиванки

Крім ромба, поширені в традиційному геометричному орнаменті гуцульської вишивки квадрат, трикутник, круг, косоподібна фігура, хрести, зубці, кучері, меандр, плетінка тощо. Ці основні геометричні фігури створюють у різних поєднаннях стрічкові композиції.

Один із них – це геометризація рослинних та інших образотворчих форм, а також трансформація в геометричні мотиви зображень людей, звірів, птахів, рослин тощо.

гуцульські вишиванки

У гуцульській вишивці збереглися геометризовані антропоморфні, зооморфні мотиви. Вони чітко простежуються у вишивках верхнього жіночого одягів: на сердаках, кептарях, кожухах та гуглях.

Типовою композицією гуцульської вишивки є різні за шириною стрічкові смуги, рапорт яких складається з одного, двох або кількох мотивів. Вони розташовані строго симетрично, згідно з орнаментальною сіткою, створеною з комплексу вертикальних, горизонтальних, скісних, прямих і кривих ліній, що обґрунтовують відповідні орнаментальні ритми.

гуцульські вишиванки

Наступні, легкі стрічкові композиції вишивок розміщені на місцях зшивання окремих частин одягу: рукавах сердаків, кожухів, мант, низу холошів, по краях онуч, капчурів.

Монументальністю звучання виділяються стрічкові дво– чи трирядні композиції в переміточних візерунках і рукавах жіночих та чоловічих сорочок.

гуцульські вишиванки

Для Гуцульщини є характерними розеткові та квадратові композиції з численними варіантами контурного обрамлення. Розглянуті види вишивок розкривають складну систему орнаментики, властивої для тієї чи іншої техніки виконання, матеріалу та призначення.

Кожна історична епоха вносила певні зміни у мистецтво вишивки на Гуцульщині. Поява рослинних мотивів довільного трактування – явище рідкісне, це ї є впливом вишивки сусідніх народів. Загалом же в гуцульській вишивці збереглась і постійно зазнавала розвитку давня геометрична основа. Гуцульські майстри виявили глибоке розуміння краси, своєрідної поезії геометрично–графічної лінії, гармоній форми і ритму.

гуцульські вишиванки

Чудові вишивки білим по білому, жовтим по білому у селах Снятинщини. Вишивки цього району завжди йдуть поруч з виколюванням та циркою, що надає їм специфічного ажурного звучання.

Гуцульські вишиванки – найколоритніші і найбільш впізнавані. Адже протягом століть вони майже нічого не втратила зі своїх надбань, поступово нагромаджуючи орнаментальне та колоритне багатство. А майстрині-вишивальниці і сьогодні створюють на полотні надзвичайні вишивки, вкладаючи в них давні неймовірні традиції свого краю.

гуцульські вишиванки

Гуцульські вишиванки — чарівність та зваба

Додайте яскравих акцентів своїй оселі, прикрасивши її оригінальною вишивкою!

А також не забуваймо, що комплекс традиційного гуцульського вбрання поєднує в собі не тільки одяг, але й головні убори та прикраси: силянки, ґердани, згарди.

Переглянути більше можна на сайті dianaplus.com

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *