Весільна вишивка: сучасне віддзеркалення кохання у вишивці

Осінь – дивовижна пора. Її барви захоплюють своєю різноманітністю та досконалістю поєднання кольорів. Запашний аромат спілих яблук і груш, смак дозрілого винограду і слив приємно вливається в чарівну осінню свіжість повітря. То ж не дивно, що саме восени найчастіше святкували українські весілля, адже сама природа багатими і щедрими своїми дарами-врожаями наштовхувала на створення чогось невловимого (весільна вишивка неповторна), чарівного та незбагненного, як той осінній лист, піднесений вітром, але настільки відчутного і осяжного, що присутнє відчуття що ти от-от це упіймаєш…

весільна вишивка

Осінь здавна вважалась найкращим часом для весіль. Адже роботи по господарству ставало менше, а зібраний урожай був гарною гостиною для численних гостей. До того ж на цей час не припадало церковних постів, а отже, можна було влаштовувати весільні гуляння та забави.

весільна вишивка

З часом змінювались умови життя, а разом з ними і традиції. Але і в наш час багато молодих пар планують своє одруження в осінню пору, та ще й намагаються відтворити традиційні весільні обряди. А саме вишивка допомагає молодятам перетворити весілля на колоритне дійство.

Таку красу для власного весілля може створити кожна, адже цим закладається щасливість майбутнього сімейного життя – саме так вважали наші предки. А ще старовинні баламути, коралі, дукачі передають неповторну гармонію національних традицій та смаку нації.

Барви природи так і надихають на створення (витвору) рукодільної краси осінніми затишними вечорами, до створення затишної атмосфери, краси та замилування для люблячих і найрідніших. Тож вишивайте свою долю власноруч!

А яка ж роль вишивки у весільних традиціях?

Весільна вишивка — що ж це? Окрім, весільного рушника для молодих (на ньому молоде подружжя благословляли батьки та вінчали у церкві), майбутня наречена вишивала і багато інших для різних весільних обрядів (у деяких регіонах України їх кількість сягала від 40 до 50). Так особливі рушники наречена вишивала для старостів та дружок, ними пов’язували сватів, на рушники клали весільний хліб, дарували свашкам та коровайницям (на знак поваги та вдячності за допомогу у весільному приготуванні), прикрашали вінчальні ікони.

весільна вишивка

Також дівчина обов’язково вишивала весільну сорочку для себе та майбутнього чоловіка (ще навіть не припускаючи хто це буде). Вінчальні сорочки мали велике сакральне значення і тому кожне подружжя намагалось зберігати їх протягом усього життя, «щоб і на тому світі впізнати одне одного по рукавах».

Орнаменти сорочок і рушників переважно пере вишивали з давніх, при умові, що родина, в якої брали зразок, жила щасливо та мала багато дітей – адже усе це і закладено символами на їхніх вишиванках.

Дерево Життя. Основним мотивом весільного рушника в багатьох регіонах України було Дерево Життя або ж стилізоване зображення Берегині – праматері усього сущого. Воно символізувало зв’язок між пращурами та прийдешніми поколіннями. На верхівці такого дерева часто вишивали велику квітку, яку ще називали «вогонь життя», що символізувало нескінченність роду. Тут присутні і птахи, які уособлюють душі, які охороняють родину. Такий рушник зберігався в скрині згорнутим, а не складеним, адже мав залишатись в родині якомога довше.

У давнину на рушниках ніколи не вишивали привітань і побажань, на кшталт сучасних «На щастя, на долю». Адже жодне слово не може сказати більше, аніж символи вишивки. Безумовно усе найголовніше містилося у орнаментах, які дівчина вишивала на своєму рушникові.

На весільних рушниках вишивали зображення сварги, хрести, ромби, або ж пари птахів у пізніших варіантах.

Який же самобутній вигляд і які орнаменти, виконані у традиційних техніках – ось що значить весільна вишивка!

Пізніше традиційним сюжетом багатьох народних рушників є зображення молодої пари – козака та дівчини. Минають роки, але цей наївний і водночас такий милий оку сюжет не втрачає своєї популярності.

весільна вишивка

Зараз приємно споглядати на те, що багато сучасних наречених змінюють білу весільну сукню на вишитий наряд – це стало модним. Теперішня проблема полягає у тому, що в наші дні не всі мають правильне уявлення про традиційний весільний стрій.

Зараз багато нових сучасних традицій в одязі, адже це творчий нескінченний та по-своєму унікальний процес творення. Проте завжди треба пам’ятати про своє коріння, пропускати запозичені речі через призму національних традицій, які формувались століттями.

весільна вишивка

Весільна вишивка — лебедина вірність на усе життя

Вишиваючи для себе слід сподіватись, що весільна вишивка не лише урізноманітнить весілля, а й принесе щастя та успіх своїм власникам.

Тож створюйте тепло та красу для тих, кого любите!

Схемами та наборами для виконання весільної вишивки власноруч із задоволенням поділимось з вами на наших сторінках сайту dianaplus.com 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *