День вишиванки – гордися тим, що ти у вишиванці

День вишиванки покликаний до сприяння єдності і культурного відродження всього багатонаціонального українського народу. День вишиванки — це ще одне нагадування про те, що кожен з нас повинен берегти давні традиції українського етнічного одягу.

догляд за вишивкою

Фото з журналу «Українська вишивка» № 54-56 (4-6)

Сьогодні вишиванка — це модний і стильний елемент одягу, який можна одягати не лише на свята, а й у будні, або прикрашати повсякденний свій одяг вишивкою. Вишиванка є не тільки традиційною частиною гардеробу українців, а національним символом народу. Споконвіку вишиванка для українців була не просто одягом, а оберегом – символ здоров’я, краси, щасливої долі (в ній закладена енергія) і родової пам’яті.

У культурі майже кожного народу є речі, які яскраво відображають його особливу національну традицію. В українців — це вишиванка. Історія вишиванки своїми витоками сягає в незапам’ятні часи. Так, ще за свідченням давньогрецького історика і географа Геродота, елементами вишиванки був прикрашений одяг скіфів, які проживали на території теперішньої України в VIII ст. до н. е. — IV ст. н. е. А арабський мандрівник X ст. у своїх розповідях також згадує про русів, які носили вишитий одяг.

Всесвітній день вишиванки — міжнародне свято, яке покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу та на знак єднання нації, засвідчує духовну свідомість нації. Основна мета свята — збереження українських цінностей та їх популяризація серед молоді та населення держави загалом. День вишиванки традиційно відзначають у третій четвер травня. В цей день громадян України закликають одягати вишиванки (традиційний стрій) і виходити в ньому на роботу чи навчання. Робиться це на знак єднання і поваги до своєї Вітчизни. День вишиванки – це свято, яке за 10 років свого існування переросло у всесвітнє (зараз його відзначають у понад 60-ти країнах світу).

Це свято започаткували у 2006 році студенти факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича як студентський флешмоб «День української вишиванки» у Чернівцях (ідейний натхненник Ігор Житарюк, організатор Леся Воронюк). Тоді вишиванки одягнули декілька десятків студентів та декілька викладачів.

У 2007 році до свята приєднуються інші вузи.

У 2008 долучились і інші вузи та організації України. Започатковано Парад вишиванок – святкова хода у вишиванках центральними вулицями населених пунктів з метою популяризації українського одягу та традицій.

У 2009 роках свято поширюється на всі навчальні та освітні заклади України.

А вже у 2010 році свято почали відзначати і на державному рівні.

П’ятирічний ювілей свята (2011 рік) ознаменувався встановленням рекорду Гіннеса за кількістю людей у вишиванках в одному місці: на Центральній площі Чернівців зібралося понад 4000 людей у вишиванках. І далі свято розрослося до всеукраїнського рівня, до нього почала долучатися і українська діаспора та прихильники України по всьому світу.

У 2012 році започатковано традицію дарувати вишиванки немовлятам, які народились цього дня.

українська вишивка золота колекція

Вишивка Людмили Шкраб»юк, фото Юлії Лисої

2013 рік запровадили акцію «Доба вишиванки» — свято відзначали усю добу. Цікавими стали нічні імпрези та виставки.

З 2014 року свято ознаменувалося всесвітнім масштабом, до акції долучилися близько 50-ти країн світу. До Всесвітнього дня вишиванки долучилися такі країни: Австрія, Австралія, Аргентина, Бельгія, Білорусія, Болгарія, Бразилія, Великобританія, Зімбабве, Естонія, Індія, Іспанія, Італія, Греція, Єгипет, Казахстан, Канада, Китай, Латвія, Литва, Марокко, Мексика, Молдова, Нідерланди, Німеччина, Норвегія, ОАЕ, ПАР, Перу, Південна Корея, Польща, Португалія, Росія, Румунія, Словаччина, США, Тайланд, Тайвань, Туреччина, Угорщина, Фінляндія, Франція, Хорватія, Чехія, Швейцарія, Швеція, Японія. Цього року було оголошено всеукраїнський фотоконкурсу «Моя родина у вишиванці», а також одночасне виконання державного гімну по всій Україні студентами у вишиванках. До дійства приєдналися і 8-ім країн світу: Канада, США, Італія, Німеччина, Франція, Росія, Румунія, Португалія.

У 2015 році у День вишиванки започаткована акція «Подаруй вишиванку захиснику» — воїнам на перодову в зону АТО передали вишиванки, які мали слугувати для них оберегами.

2016 рік — започатковано влаштування благодійних ярмарків солодощів, виручені кошти передають онкохворим дітям. Особливою подією свята була презентація першого повнометражного фільму про вишиванки «Спадок нації».

2017 Проведення флешмобу «Найкраща вишиванка»

2018 Проведено Мегамарш вишиванок у Києві. Проведено акцію «Вишиванка летить у мандри» — при перетині кордону на паспортному контролі прикордонники вручали усім іноземцям буклети про свято Всесвітнього дня вишиванки, традиції носіння етнічного одягу та значення для українців, щоб краще познайомити світ з українською культурою.

Святкування Дня вишиванки не передбачає обов’язкових заходів, окрім одягання вишиванки. Хоча протягом усієї історії заходу з ініціативи студентів, громадських та культурних діячів проводяться різноманітні акції і флешмоби (концерти, хода, конкурси, вечорниці, ярмарки). Ось як гарно презентується нічна виставка «Орнаменти, що світяться». Чи те, що солодкою ноткою в святкуванні уже традиційно стало на завершення свята частувати солодкою вишиванкою (випічкою у формі вишиванки).

Тож не забудьте одягнути вишиванку 16 травня 2019 року! Або хоча б прикрасити свій одяг вишивкою!

Святкуймо День вишиванки!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *