Техніка виконання вишивки рішельє

Вишивка рішельє ажурний брід. Ажурна техніка виконання вишивки рішельє особлива тим, що основні лінії візерунка обшиваються гладдєвим валиком, а тканину вирізається. При цьому, на місцях вирізаної тканини можуть прокладатися сіточки, бріди, або (якщо це дозволяє малюнок) просто залишаються просвіти.

техніка виконання вишивки рішельє

Від характеру заповнення просвітів рішельє буває з брідами, безбрідне або з мозаїкою.

рішельє

Техніка виконання вишивки рішельє. Бріди — це обметані повітряні рядки, служать для з’єднання протилежних сторін тканини.

Для вишивки в техніці рішельє підбираються малюнки вільного контуру, як геометричного, так і рослинного характеру. Деталі малюнка повинні розташовуватися таким чином, щоб вони стикалися якимись частинами, або щоб між ними можна було прокласти бріди, павучки або сітки.

Спочатку потрібно перенести малюнок на тканину. Контури узору переводять подвійною лінією, місця виконання бріда — однією лінією. Настилом слід прокласти контури країв. Кількість рядів настилу залежить від бажаної ширини вишивки. Настил виконується швом «вперед голку», тамбурним або стебельчастим швом.

Поверх настилу фестонним (петельним) швом викладаються щільно прилягаючі  один до одного стібки таким чином, щоб лінії переведеного візерунка були приховані під стібками, при цьому петельний (закритий) край повинен бути направлений в ту сторону, яку потім зрізують.

У відповідних місцях тканини одночасно виконуються і бріди. Існує кілька способів виконання бріда. Розглянемо найбільш прості з них:

-обвитий брід. Цей шов виконується в такий спосіб: попередньо прокладені 3 нитки обвиваються на зворотному шляху робочою ниткою.

-брід, виконаний петельним швом виконується так: прокладені 3 нитки обшиваються на зворотному шляху щільним петельним швом.

-брід, виконаний штопальним швом. Для цього прокладається парна кількість ниток, зазвичай 4-6. Прокладені нитки діляться навпіл і поперемінно перештопуються то одна, то інша половина прокладених ниток.

При виконанні складних брідів з відгалуженнями, щоб уникнути непотрібних потовщень в місцях перехрещення прокладених робочих ниток, допоміжні стібки слід виконувати більш тонкої ниткою.

для вишивки

Техніка виконання вишивки рішельє. Бріди бувають з петельками — вони застосовуються для більшої краси вишивки. Виконуються вони точно так як і прості бріди, з тією лише різницею, що при обметуванні в середині бріда роблять одну або дві петельки з тієї ж нитки, проте швейною голкою, на яку укладають нитку і закріплюють двома закріплюючими стібками. Можна зробити інакше: закріпити біля основи бріда прокладочну нитку і прокласти повітряні рядки, бриду обробити до середини гладдєвим валиком разом з прокладочною ниткою. Далі на тонкий дротик або швейну голку накинути прокладочну нитку, потім кількома стібками потрібно закріпити. Точно так само петельку закріплюють і з іншого боку бріда, яку до кінця закріплюють гладдєвим валиком.

Техніка виконання вишивки рішельє. Бріди з вусиками Піко — обметавши брід до певної площі, накладають додаткову нитку і обметують її зліва на право, але так, щоб голка не потрапила в додаткову нитку, потім нитку висмикується і залишаються вусики.

На тонких тканинах можна виконати бріди, вирізані з тканини — їх потрібно перезняти на тканину і вишити вузьким гладдєвий валиком, разом з усіма елементами малюнка, і тільки після закінчення роботи тканину вирізати. Коли вишивка повністю виконана, виріб вручну перуть, прасують у вологому стані і вже потім вирізаються внутрішні ділянки вишивки. Виконувати цю операцію потрібно обережно, спеціальними ножицями з загостреними кінцями наступним чином: з лицьового боку робиться маленький надріз, щоб легко можна було досягти петельного краю. Потім з виворітного боку вздовж вишивки зрізається зайва тканину так, щоб не пошкодити бріди.

Особливістю безбрідного типу вишивки є те, що основні лінії візерунка обшиваються гладдєвим валиком, після чого тканину вирізається. При цьому, на місцях вирізаної тканини залишаються заповнені просвіти, звичайно якщо це дозволяє малюнок. Адже головна особливість безбрідного рішельє є просвіти, вирізані в тканини, які залишаються незаповненими. Для такої вишивки малюнок потрібно підбирати з деталями щільно дотичними один з одним. По контуру малюнка прокладається подвійний рядок по шляху рядком же роблять усі наявні в малюнку жилки, усі рельєфи, опуклості і дірочки. При бажанні можна прокласти бавовняну нитка № 10. Підготовлений таким чином малюнок обшивається гладдєвим валиком. Для скріплення двох дотичних деталей малюнка роблять 2-3 стібки за сусідній валик.

рішельє

Після закінчення вишивки виріб необхідно випрати, підкрохмалити і ще вологим випрасувати зі зворотньої  сторони. І тільки після цього просвіти в малюнку можна і потрібно вирізати.

Техніка виконання вишивки рішельє представлена у журналах «Українська вишивка» та «Вышиванка».

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *