Що таке «хардангер»?

Багато хто з вас, мабуть, чув про надзвичайно красиву, хоча і дуже трудомістку техніку вишивання під назвою «хардангер», яка полягає у обшиванні контурів малюнку щільним петельним швом із подальшим прорізуванням квадратних віконечок на тканині. Вважається, що цей різновид вишивального мистецтва прийшов до нас із Середньовічної Європи, а саме із Норвегії – навіть його назва походить від найменування одного із скандинавських фордів – Хардангера.

Традиційно склалося так, що спочатку прорізними геометричними орнаментами прикрашалося національне весілля вбрання середньовічних красунь, але з часом хардангер поширився і на домашній текстиль – рушники, серветки, штори і т.д. У наш час ця техніка знову набула великої популярності, в тому числі і в Україні – і це не дивно, адже такі незвичайні ажурні візерунки здатні прикрасити собою будь-яку річ!

Сучасні вишивальниці застосовують хардангер і для оздоблення одягу, і для виготовлення різноманітних милих дрібничок для дому: подушок, серветок, декоративних підвісок і навіть ялинкових іграшок. Помилуйтеся, наприклад, на чарівні роботи талановитої майстрині з Івано-Франківська Тетяни Ільницької — яка краса і витонченість! Ці вироби представлені в Синій та Білій книгах «Золотої колекції української вишивки», на сторінках яких можна не лише роздивитися яскраві фото, а й дізнатися про таємниці їх виготовлення.

Освоїти хардангер нескладно, але будьте готові до скрупульозної і трудомісткої роботи. Велику роль тут відіграє акуратність, особливо при підрізанні ниточок переплетень. Тканину для цієї техніки краще брати рівномірну, а нитки – кручені, хоча підійде і звичайне муліне.

До речі, в Україні здавна існувала техніка вишивання, дуже схожа на хардангер – це наше традиційне вирізування, тож ми можемо пишатися своїм національним надбанням, яке нічим не поступається закордонній вишивальній спадщині!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *