Народна глиняна іграшка

Виготовлена власноруч іграшка — це не просто чергова забавка для дитини, а ще й своєрідний оберіг, що акумулює в собі любов, тепло і турботу майстра. Ще з давніх часів особливою популярністю користувалися іграшки з глини, кожна з яких була неповторною і, що дуже важливо в нас час, екологічно чистою.

 

Найбільш розповсюдженими іграшками з глини завжди були та є свищики (свистунці, свистала, свистілки), серед яких найчастіше зустрічалася архаїчна зооморфна форма – птах, коник, риба, баранець – з характерною відсутністю їдких кольорів та традиційними схематичними,  мінімально деталізованими, узагальненими контурами та підкресленням об’ємності. Такі свищики виготовлялися в усіх гончарських осередках України, а відрізнялися вони лише за розміром і декором.

Цікаво, що кожна глиняна іграшка мала своє значення:

  • Коник був символом благословення Сонця (Ярила), приносив удачу, вважався забавкою для хлопчика.
  • Баранець завжди приносив в домівку благополуччя і достаток.
  • Олень – це земна рослинність, тому Олень був символом землеробства, ремесел, знань.
  • Корівка – оберег для дівчаток. Була символом родючості, матеріального достатку.
  • Козлик був подарунком для слабких дітей, бо спрямовував сили дитини, виховував цілеспрямованість та настирливість у досягненні мети.
  • Пташка асоціативно поєднувалась із символом мрії, творчості. Вважалося, якщо з нею гратися і вірити в свою мрію, то вона здійсниться.

Усі представлені вироби з великою любов’ю і теплом виготовила майстер народної творчості Мельничук Ольга Романівна. Проте зробити подібну іграшку може кожен, тим паче що потрібно для цього не так вже й багато: лише звичайна глина, вода і трішки фантазії! Інформація на цю тему теж є: до прикладу, в жовтневому випуску журналу «Hand Made» №18 (10) наведений детальний майстер-клас по виготовленню глиняної пташки від цієї ж майстрині. Тож не стримуйте своєї фантазії і від душі насолоджуйтеся творчим процесом і чудовим результатом!

Майстер народної творчості Мельничук Ольга Романівна.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *