Українська мотанка: магічний світ ляльки в роботах Роксоляни Садової

В попередньому дописі ми розповідали про експозицію «Ляльковий світ» (м. Львів), а ще обіцяли опублікувати інтерв’ю однієї з майстринь-лялькарок, чиї роботи представлені на виставці. А спілкувалися ми з львів’янкою Роксоляною Садовою – привітною й приємною жінкою, яка вже давно захопилася мистецтвом створення української мотанки й досягла в ньому чималих успіхів.

мотанка

Після першого знайомства і завершення власного майстер-класу пані Роксоляна погодилася відповісти на кілька запитань і розповіла багато цікавого про себе й своє захоплення. Надаємо слово їй:

«Я працюю в дитячій школі народних мистецтв у Львові, тому разом з дітками постійно беру участь у різноманітних творчих заходах. Якось, ще в 2006 р., у Львові відбувався міжнародний фестиваль «Золотий мольберт», в рамках якого ми разом з дітьми зі Сходу України відвідали Шевченківський гай, де знаходиться музей народної архітектури. На той час там проходив майстер-клас Олександра Опарія з виготовлення ляльки-мотанки. Діти дуже захопилися і в подальшому просили вже мене допомагати їм робити такі лялечки. Та я й сама закохалася в мотанку, тому почала все більше цікавитися мистецтвом її виготовлення.

мотанка

Майстриня зі своїми ляльками

В наступні роки я приділила багато часу вивченню історії ляльки-мотанки, відвідувала навчальні майстер-класи, читала спеціальну літературу й у процесі дізнавалася про все нові й нові історичні подробиці, а з часом і сама почала виставляти свої вироби на виставках і проводити майстер-класи. Мистецтвом виготовлення ляльки зацікавилася навіть моя 82-річна мама, Лідія Садова, роботи якої теж представлені на експозиції!

мотанка

Лідія Садова зі своєю роботою

Цього року я вирішила запропонувати відвідувачам навчитися виготовляти ляльку на дерев’яній ложці, коли опукла частина ложки відіграє роль личка, а держак обмотується тканиною і стає тулубом. Колись такі найпростіші ляльки виготовлялися матерями для своїх дітей, тобто це є ігрова лялька.

мотанка

Історія ляльки-мотанки дуже багата, адже перші ляльки почали робити ще більше 20 000 років тому. Мотанки бувають різного призначення і розмірів, наприклад оберегові лялечки-немовлята розміром з дитячу долоньку чи обрядові двохметрові ляльки; робити їх можна з різних матеріалів – починаючи від листя кукурудзи, сіна і соломи й закінчуючи традиційною тканиною. Цікаво, що для виготовлення ляльок колись використовували фрагменти старих вишитих сорочок та іншого одягу, який вже вийшов з ужитку, а спеціально для них вишивка не створювалася.

мотанка

Лялька Роксоляни Садової

Саме для цієї виставки я створюю ляльки з 2009 року. Робила і великі мотанки, і цілі лялькові сімейства, як, наприклад, «нерозлучники», які виготовляються на спільній руці. Колись вони відігравали роль сімейного оберега – пару нерозлучників дарували молодятам на весілля, щоб вони завжди були разом і допомагали один одному. А з появою дітей нерозлучники обростали кутасиками: скільки діток в родині, стільки й кутасиків було на цих ляльках.

мотанка

«Нерозлучники». Робота Роксоляни Садової

Виготовлення мотанки – це справжнє магічне дійство зі своїми правилами і заборонами. Наприклад, ляльку можна було тільки мотати і ні в якому разі не зшивати голкою, а риси обличчя свідомо не промальовували, щоб не привабити нечистого. Наші українські ляльки завжди робилися на радість і на добро, звідси й такі перестороги – аби часом не нашкодити тому, для кого лялька призначалася.»

мотанка

Лялька Роксоляни Садової

За цікавою розмовою час пролетів непомітно й настав час прощатися. Щиро дякуємо пані Роксоляні за надзвичайно цікаву й змістовну розповідь і бажаємо їй подальших успіхів в розвитку улюбленого хобі!

Спілкувалася Вікторія Чорній

мотанка

Вікторія Чорній і Роксоляна Садова: фото на пам’ять!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Яндекс.Метрика