Великодні рушники: від минулого до сучасності

Незабаром на всіх чекає найсвітліший в році день – Великдень! І кожна господиня намагається приготуватися до нього заздалегідь: хтось шукає нові цікаві рецепти пасочки, хтось вигадує незвичайні способи декору кошика, але всі без виключення вишивають великодні рушники. І недарма, адже красивий рушничок ручної роботи вже давно став обов’язковим елементом цього свята!

Великодні рушники

Фото Юлії Лисої

Великодні рушники: погляд в історію

З давніх-давен рушник вважався одним з етнічних символів української землі. Йому надавалося не лише традиційно-побутове значення – він відігравав також важливу роль в християнстві. Існує думка, що хліб, як символ Бога, потребував шанобливого ставлення, тому його ніколи не клали на «голу», не покриту рушником поверхню. Саме тому вишитими рушниками вкривали також і паски, несучи їх до церкви на освячення.

Великодні рушники готувалися спеціально до цього свята; робота починалася з молитви і відповідного настрою – ніколи це не робилося зопалу. Матеріали відбиралися найкращі: вибілене полотно, шовкові або вовняні ниточки, голки, що береглися, як зіниця ока… Адже вишивання будь-якого рушника – це справжній ритуал, що супроводжувався світлими помислами і добрими думками.

Великодні рушники

Символи великоднього рушничка

Так як рушник до Великодня приурочений до конкретної події, то й символи на ньому зображують відповідні: паски, крашанки, гілочки верби, ангелики, хрести і церкви, написи «Христос воскрес!» та «Воістину воскрес!». Досить часто вишивають також перші квіти – як символ приходу весни. Що стосується кольорів, то вони повинні відображати свято і бути радісними – можна використовувати блакитний, жовтий, зелений та інші приємні відтінки. Найпоширеніша техніка вишивки – хрестик, але трапляється також і низинка. Останнім часом стало популярним вишивати великодні рушники бісером.Помилуйтеся на представлені нижче чудові рушники: яка тонка робота, акуратність і краса! Дякуємо за надані фото редактору журналу «Вишиванка» Оксані Коломієць. Схеми до цих рушників можна знайти в різних номерах цього ж видання.

Яку схему обрати?

В наш час існує таке різноманіття схем великодніх рушників, що знайти щось собі до душі зможе кожна вишивальниця. Можна скористатися готовими наборами для вишивання або ж красиво скомбінувати мотиви різних схем, що найбільше сподобалися. Сучасні майстрині також часто переймають західний досвід і використовують популярні за кордоном великодні мотиви: зображення кроликів та курчат, які вишиваються яскравими нитками. Що обрати – вирішуєте тільки ви, але не забувайте про головне: в ідеалі великодній рушник повинна власноруч і з любов’ю вишити сама господиня дому!

Вдалої вам підготовки до свят, і нехай ваш рушничок буде одним з найкращих!

Автор: Вікторія Чорній

Великодні рушники
One Response to “Великодні рушники: від минулого до сучасності

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *