Сокальська вишивка – взори ці не мають подібних

Неповторна сокальська вишивка — одна із надбань української вишивки – вона оригінальна та своєрідна, легка та витончена. Узори цi не мають подiбних. Сокальську сорочку впізнають всюди, як в Україні, так і далеко за межами краю. Століттями народ розвивав їх, вдосконалював, пристосовував до нових умов.

Сокальська вишивка геометрична, дрiбного рисунка, чорного, або червоного кольорiв, або й обох разом, iнколи з додаванням жовтого. Для вишивок Сокальщини характерні легкі ніжні узори, які немов тонке мереживо лягають на полотно. Вони вишиті переважно чорним кольором поверхневим шиттям — хрестиком, стебнівкою, позаголковим швом і рідше – плоским гаптом (так називали гладь). Сокальська вишивка відрізняється незакритим білим простором між елементами малюнка. Вишукана, багата, монументальна вишивка образно виділяється в багатому одязі Сокальщини.

Рушники на Сокальщині вишивали на кінцях у кілька рядів геометричним орнаментом і закінчували декоративно-в’язаними торочками або мереживними швами. Два ряди виконували широким узором різного геометричного орнаменту, а між ними – дві або три вузькі смужки.

З часом вишивка насичується густими, без пробілів геометричними візерунками та рiзними барвами. На зламі ХIХ — ХХ століть з’явився в ній рослинний орнамент все більше поширюється рослинний орнамент з мотивами руж, тюльпанів, барвінку. Спершу він компонується у формi смуг, вiночкiв, потім — великих букетiв рiзноманітних квiтiв — майже завжди по одному рядові. Взір квітистий, вишитий по обох боках шва, віддзеркалений. Тоді ж стали вишивати і рушники з рослинним орнаментом. Тут є все те, що живе, яскраве, барвисте, чим славиться й до нинi надбужанський край. Творились прекрасні композиції з різнорідних квітів, колосся, винограду, калини, з пташками чи метеликами. Рослинні орнаменти відзначаються особливою легкістю композиції і малюнка. Рослинні і геометричні орнаменти поєднані в сокальській вишивці у безлічі варіантах, внаслідок чого створена велика кількість різновидних, багатих візерунків.

Крій сокальської жіночої сорочки

Вирізняються сокальська сорочка і кроєм: високий комір, широкий рукав та переважно широкий манжет. Жіночі сорочки Сокальщини шиті з домотканого полотна з поликами, уставками. Полик — це чотирикутний шматок полотна, вшитий у плечовій частині. Полики часто є вишиті. Уставка — це вишивка у верхній частині рукава, яка з’єднується, примережується до полика. Внизу рукав завершується манжетом. Сорочки були додільні, тобто довгі, а також з поперечним підрізом нижче талії, які називалися сорочка з підточкою. У сорочці з підточкою низ — підточку — пришивали з грубшого полотна.

сокальська вишивка

Жіночі сорочки переважно шилися з виложистим коміром. Сокальські сорочки мають три види комірів: невисока стійка, невеликий виложистий комірець, який паралельно поширений на всій Сокальщині, та комір великий виложистий, не зовсім звичної форми. Спереду на шиї він викладається, а на карку опущений нижче, але не круглий, а зрізаний рівно, як у матроській формі, або має форму трикутника. В народі побутувала думка, що розмір коміра свідчив про посаг нареченої, — чим більший був комір, тим багатша була дівчина, адже не всі жінки були спроможні витрачати полотно на таку додаткову розкіш. Окрім того, зустрічаються ще сорочки без комірів, а лише з квадратним зрізом. У жіночих сорочках робили розріз-пазуху спереду, збоку, а в більшості — посередині. Пазуха у жіночих сорочках досить велика, може бути не вишита, а може бути й вишита. Цю вишивку на грудях спереду називають манишкою.

сокальська вишивка

Найчастіше у сорочках вишиті комір, манишка, полики, уставки, рукави. На декор рукава спрямована вся творча думка. Вишивка на ньому викладена серією горизонтальних візерунчастих смужок, віддалених одна від одної гладкими полями білого фону різної ширини. В такому поєднанні малюнок правильно і красиво заповнює площу: оздоба сорочки творить одну завершену цілість. Характерним є те, що густо розшиті багатим та вишуканим візерунком рукави (чим ближче до низу візерунки звужуються й композиційно легшають), манжети та коміри, тобто ті частини сорочки, які з-під верхнього одягу.

Кожне село Сокальщини могло б дати цікаві фрагменти оригінальних зразків вишивок. Багата та щедра талантами українська земля.

Сокальська вишивка на жіночій сорочці нікого не залишить байдужим. То ж познайомтеся з нашою добіркою схем сокальських візерунків та викрійок жіночих сорочок. А також перегляньте книгу, яка торкається історії вишивки чорним по білому.

сокальська вишивка

Сокальська вишивка

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *