Календар: від минулого до сучасності

Календар – давно вже звична й буденна річ, яка обов’язково є присутньою в більшості помешкань. Звіряючись з датами й роблячи помітки на важливих числах, люди навіть не задумуються про те, якою ж була історія виникнення календаря, а вона, між іншим, насичена величезною кількістю доволі неочікуваних фактів. Тож напередодні Нового року, коли всі поспішають придбати новий красивий календар 2016 для дому чи офісу, ми вирішили розповісти вам про найнезвичайніше!

Отже, цікаві факти про календар:

  • Перший в світі календар виник в стародавньому Єгипті. Причиною його появи були розливи Нілу, що відбувалися через один і той же проміжок часу, приблизно рівний року. Повені нищили урожай, тож для успішного ведення господарства необхідно було передбачати розливи річки з прийнятною точністю. Єгипетський рік, як і наш, дорівнював 365 дням, але високосного року у них не було. Початком нового року єгиптяни вважали 19 липня нашого календаря – день, коли при сході сонця на східному горизонті з’являється яскрава зірка Сиріус.

  • Створення календаря було складною справою для кожного з народів. Більшість намагалися пов’язати його сітку з рухом небесних тіл, але оскільки місячний і сонячний цикли не співпадають, виникали проблеми. Для усунення плутанини главам держав доводилося проводити календарні реформи. Так були змушені поступити римський імператор Гай Юлій Цезар, його племінник імператор Август, римський папа Григорій XIII. Щоразу літочислення починалося по-новому, так як колишній цикл зрушувався.
  • Стародавні римляни вважали початком року перший весняний молодий місяць. Весь рік вони ділили на десять місяців, або 304 дні. Назви мали лише перші чотири місяці: березень, травень, червень — від імен богів, а квітень — від латинського слова «розкривати». Решта носили числові позначення. Дні, що залишилися до весни, римляни не ділили на місяці й всю зиму жили «поза часом» до початку наступного року.

  • У мусульманських країнах діє місячний календар, який абсолютно не збігається з тим, до якого звикли жителі християнських держав. Більш того, сама ступінь відмінностей цих календарів коливається залежно від поточного року і навіть місяця. Розрахунок відповідності між ними надзвичайно складний. Але ця проблема вирішується досить легко: сьогодні в будь-який персональний комп’ютер спочатку закладають програму відповідності календарів. Таким чином, користувачі можуть легко переходити з одного календаря на інший.

  • Поняття високосного року з’явилося із введенням юліанського календаря, а дню 29 лютого часто приписували незвичайні і навіть містичні властивості. У цей день намагалися не працювати і не виходити з хати, особливо до сходу сонця. Проте науковці вважають це лише календарними забобонами, що не мають відношення до об’єктивних закономірностей космічних циклів. Це, скоріше, відноситься до області колективної психології.

Як бачимо, історія створення календарів є досить складною і заплутаною, та ще й з елементами містики! До речі, наступаючий рік Вогняної Мавпи також буде високосним, але не поспішайте вірити давнім прикметам з цього приводу. Навпаки, згідно Східного календаря, цей знак китайського гороскопа вважається щасливим – таким, що приносить ріст і розвиток. Тому спокійно купуйте яскравий календар 2016 і сміливо дивіться в майбутнє!

Добавить комментарий

Войти с помощью: 

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Яндекс.Метрика