Сезонна депресія – як відновити рівень стресогенності

Сезонна депресія – це щорічне осіннє невдоволення собою і навколишньою дійсністю. До цього, окрім інших факторів, спонукають занадто швидкий темп сучасного життя і підвищений рівень його стресогенності.

Звідки ж береться ця нудьга та меланхолія?

Причиною зниження емоційного стану є наш гормональний фон. Внаслідок скорочення світлового дня порушується баланс гормонів серотоніну («гормону радості») і мелатоніну («гормону сну»), що негайно позначається на загальному стані і настрої.

Організм людини на генному рівні розуміє, що на зиму треба переходити на економний режим і не витрачати енергію даремно. Але ми ж не ведмеді, які можуть собі це дозволити. Нам необхідно залишатися працездатними незалежно від сезону.

Більше за інших депресії піддаються люди, які займаються роботою, у якій мало психологічної віддачі, а багато механічної праці. А от найменше підвладні депресії представники творчих професій. До речі, жінки схильні до депресії більше, ніж чоловіки. Але якщо у жінок прояви типові, то в чоловіків хвороба маскується. Вони починають ховати свою депресію за агресивною поведінкою чи зловживанням алкоголем, занурюються з головою в роботу, захоплюються азартними іграми чи екстремальним спортом.

Як запобігти депресії?

Зміни у житті – проста, але потужна зброя в боротьбі з депресією. Влаштовуйте собі невеликі свята. Сходіть в перукарню і зробіть нову зачіску, відвідайте солярій, поновіть свій гардероб. Іноді це може бути все, що вам необхідно для душевної рівноваги.

Але не ось так:

13-celular12

Якщо вам буде приємно дивитися на себе у дзеркало, світ засяє новими барвами. Поновіть інтер’єр, оточіть себе гарними речами. «Естетичний голод» – це не порожній звук. Взагалі, яскраві кольори помітно покращують настрій.

Готуйте смачну і корисну їжу. Серотонін виробляється в організмі людини з амінокислот, які присутні в рибі, м’ясі індички, курятині, молоці, яєчних білках, бобових, горіхах. Покращити настрій також допоможуть фініки, інжир і банани. Але купуйте стиглі плоди. Якщо вони дозріють у вашому холодильнику, то з них не буде жодної користі. Імбир – могутній біостимулятор, підвищує стресовий поріг організму людини. А також не забувайте за гарбуз, адже амінокислоти триптофану, які містяться в ньому, сприяють виробленню серотоніну – так званого гормону щастя. Пам’ятайте, що чим яскравіший колір м’якоті, тим більше в ній корисних речовин.

21-42121212

Коли за вікном погана погода, до рота так і проситься щось солоденьке. Це дійсно покращує настрій, але, на жаль, ненадовго. Окрім того, збільшується вага і невдоволення собою зростає. Замініть солодощі медом, сухофруктами. Поки є вибір, налягайте на овочі і фрукти. Не тіште себе надією, що влітку вам вдалося забезпечити організм вітамінами на весь рік. Вітаміни не відкладаються про запас, тому організму потрібне постійне вітамінне живлення. Восени особливо необхідні вітаміни А і С.

22-1475737267_kult

Восени хочеться з’їсти щось жирне, оскільки організм потребує тепла, а значить, йому потрібні додаткові калорії. Не варто цьому опиратися, рано чи пізно обов’язково виникне відчуття внутрішнього дискомфорту, на тлі якого почне розвиватися осіння депресія.

Регулярні фізичні вправи – потужний засіб від депресії. Вони не лише підвищують рівень серотоніну та інших важливих хімічних речовин, але і стимулюють ріст нових клітин головного мозку. Навіть щоденна півгодинна прогулянка чи 2-3 простих вправи для ранкової зарядки можуть істотно допомогти. Ідеальний варіант – гімнастика на свіжому повітрі. Організм не забариться віддячити вам хорошим самопочуттям.

Сон дуже впливає на настрій. Коли тривалість сну недостатня, посилюються дратівливість, примхливість і втома. Дозволяйте собі більше спати – від 7 до 9 годин.

33-maxresdefault-7

Відмовтеся від шкідливих звичок. Кава, цигарки та алкоголь не рятують від депресії, вони створюють лише тимчасовий ефект, знімаючи напругу в м’язах і покращуючи настрій.

Подбайте про максимально ефективне використання природного світла, намагайтеся «піймати» якомога більше сонячних променів, особливо у ранкові години, частіше здійснюйте прогулянки в світлий період доби. Щоб запобігти депресії, вмикайте навколо себе лампи (краще денного світла) – не одну, а декілька, в різних кутах приміщення. Світло повинне бути яскравим, а не приглушеним, і під кутом досягати ваших очей. Так мозок буде думати, що ще день, і дасть сигнал організму виділяти гормони радості на нормальному рівні. Пам’ятайте: економлячи на освітленні, ви економите на своєму здоров’ї.

Займіться чимось, що викликає у вас позитивні емоції. Зробіть що-небудь незвичайне. Майстер-класи.

Та насолоджуйтеся класичною музикою. Дратівливість знімає «Місячна соната» Бетховена, невпевненість долають вальси Штрауса, а задоволення життям додасть «Аве Марія» Шуберта.

34-hohmodrom_osenniy_kot-640x426

Сезонна депресія – явище тимчасове, яке обов’язково минеться, до речі, абсолютно спонтанно, раз – і немає, а осінь таки прекрасна пора року. Перегляньте ось ці мотиватори, які неодмінно піднімуть настрій і наповнять наснагою!

Осінній позитив

Романтика осені

Мелодія осені — де її почути?

Мандрівка в осінь

Осіння депресія

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *