Вишиті обереги: що вишивати на жіночих та чоловічих сорочках

Пригадуймо традиції та вишиваймо рідне! Символами малюється свою долю, відтворюючи їх на полотні, виписуючи таємничі древні знаки як закликання, як обереги, як коди свого роду. Недаремно вважали, що чужу сорочку одягати не слід, бо таким чином можна перебрати на себе чужу долю. Українська культура багата на традиції та обряди і жінки здавна вкладали в вишиванки свою любов, турботу, створюючи надійні обереги для кожного члена родини.

Вишивка – це особливий вид мистецтва, де кожна вишита робота, кожен візерунок, відтворений руками на полотні, транслює свою невидиму і нечутну енергетику, яка здатна впливати на душевний та фізичний стан людини. В орнаментах втілено ідеї краси, добра, сподівання на краще майбутнє, передано усю глибину почуттів. Візерунками-оберегами вишивалися комір, манжети, поділ і розріз горловини. Слід пам’ятати, що на чоловічих вишиванках не має бути суто жіночих символів і навпаки.

Спадок української вишивки надзвичайно багатий і водночас вирізняється лаконічною довершеністю. В старовинній вишивці немає нічого зайвого, кожен символ невипадковий, але це не дивно, адже вишиті візерунки не переносилися механічно, як сьогодні, із чужих зразків. І нині можна створити справді оберегову річ, правильно уклавши візерунок.

Існують різні комбінації мотивів, утворені шляхом сполучення основних. Значення геометричних орнаментів часто залежить від поєднання окремих елементів і їхнього порядку. Але загалом усі вони символізують природні сили і гармонію усього сущого.

Геометричні обереги:

Коло – це символ єдності, цілісності, безконечності, безперервності буття. Як символ сонця воно означає божественну, життєдайну енергію. Коло із крапкою всередині є центром світобудови. Цей символ може ображатись у багатьох варіантах: рівнораменний хрест, восьмипелюсткова розетка чи квітка, восьмикутна зірка, концентричні кола, коло або кілька концентричних кіл із хрестом, розетка у колі. Самостійний символ кола рідко можна зустріти у вишивці, проте він завжди присутній у поєднанні з іншими фігурами, як елемент складнішого візерунку (наприклад, його можна розпізнати у Дареві життя на весільних рушниках). Однак, обереги можуть мати і протилежну дію. Коло як сонце із променями, що виходять назовні, дарує силу та енергію. Водночас промені, обернені всередину, — навпаки, забирають енергію.

Сигма, S-подібний мотив, півсварга. Він символізує захист, матеріальне благополуччя, достаток. Зображення сигми зустрічається на жіночих сорочках на поділках. Цей знак зміцнює енергетичне поле людини і не дозволяє енергії розсіюватися. Сорочка, вишита таким орнаментом, здатна оберігати людину від негативних впливів і має лікувальні властивості.

Хрест – символ чотирьох сторін світу, чотирьох вітрів, чотирьох пір року, гармонії чотирьох стихій: вогню, води, землі і повітря. Вертикальна лінія хреста – лінія небесна, духовна, активна, чоловіча. Це – знак Вогню. Горизонтальна лінія є земною, пасивною, жіночою. Це – знак Води. Перехрещення двох ліній символізує зустріч Земного з Небесним. Таке ж значення мають прямий і косий хрест відповідно. Накладання цих двох фігур дає подвійний хрест, або восьмипроменеву зірку, — символ об’єднання двох начал, що вважаються дуже потужними оберегами.

Восьмипроменева зірка (Алатир, Хрест Свагора або Козацький хрест) – це наш проукраїнський «Інь-Янь». Цей знак є основою для благополучного сімейного союзу – допомагає зустріти людину, призначену долею. Восьмипроменева зірка в народній символіці – це символ любові. Це один із найпотужніших символів-оберегів і підходить як мужчині, так і жінці. Це універсальний оберіг, який використовується з метою зцілення і збереження родини. Це енергетично потужний, сильний талісман, який дає силу своєму власнику, оберігає від бід і нещастя, не підпускає хвороби, даруючи благополуччя. Він сприяє духовному і тілесному розвитку, є провідником чистої енергії, яка тече з небес на землю. Цей знак вишивають як оберіг в далеку і небезпечну дорогу.

Символ алатиря може виступати в двох категоріях: зірка і щит. Візуально ці обереги відрізняються один від одного. У зірки промені спрямовані тільки вгору або вниз. Якщо ж вони розміщені рівномірно по колу, то це алатир-щит. Він оберігає свого власника від проступків, очищає розум від поганих помислів, допомагає зосередитися, знайти правильне рішення, сприяє пошуку нових знань, розкриває потенціал.

Сварга – це хрест у русі, «та, що несе добро». Цей знак асоціювався із силою домашнього вогнища, родинним щастям, сприяє народженню дітей, символ доброго побажання, удачі, довголіття, родючості здоров’я і життя. Сварга – давній, енергетично дуже сильний знак. Сварга із заокругленими відрогами вліво, проти годинникової стрілки. Символізує захід сонця, руйнування. Сварга із заокругленими відрогами у правий бік, за годинниковою стрілкою, символізує схід сонця, творення, поступ, розвій. Досить частим є мотив, так званої, повної сварги (накладання лівооберненої на правообернену). Це символ гармонії, створений двома врівноважуючи ми потоками.

Квадрат — символ осілого життя, розмежування простору. Це символ добробуту. Квадрат часто вишивають на чоловічих сорочках. Духовно квадрат символізує матерію, як коло – дух, тобто квадрат — протилежний до кола.

Ромб – це загальний символ жіночої основи в природі, божества, яке «відає» процесами життя, народженням, відродженням природи навесні. Це символ добробуту. Недаремно цей мотив часто зустрічається саме на весільному жіночому одязі як символ продовження роду. Ромбом, всередині якого був хрест, завжди прикрашали одяг молодят, адже це символ родючості. У кожній частині ромба, розділеної хрестом, були точки, що символізують насіння. Вишиванку з такою символікою носили до настання вагітності. Ромбоподібні узори вишивали також на весільних рушниках.

Часто зовнішня поверхня ромба чи квадрата оформляється «грабельками» (зубчиками), що символізують дощ або промені сонця, що падає на землю.

Трикутник – втілення ідеї триєдності Всесвіту, трьох стихій, символізує батька, матір та дитину. Рівнобічний трикутник символізує завершеність. Трикутник, обернений вершиною вгору, символізує вогонь, чоловічу або духовну сутність. Трикутник, обернений вершиною донизу, (Рожаниця) є символом жіночої або материнської сутності, символ Богині-Рожаниці. У поєднанні вони означають творення. Розвиток і родючість. Між цими двома знаками утворюється декілька конфігурацій — трикутні обереги.

Перша з них – «пісочний годинник», утворюється внаслідок дотикання вершин трикутників одна до одної. Символічно ці трикутники позначають Світ і Антисвіт. У точці дотику відбувається перехід між цими двома світами. Інколи між трикутниками прокладається лінія, яка є своєрідним дзеркалом, що відображає один світ в іншому і навпаки.

Другою конфігурацією є шестикутна зірка, яка утворюється внаслідок проникнення одного трикутника в інший. Символічно цим позначається гармонія між духовним та матеріальним.

Третьою фігурою є ромб – утворюється внаслідок торкання двох основ трикутників.

Четвертим варіантом символу є «колодязь» — трикутники повернені основами одна до одної, але між основами утворюється проміжок. Колодязь є символом зв’язку між світами – земним (видимим) і небесним (невидимим).

Шеврони – це обереги-трикутники, які не мають основи (незамкнені). Лінійний орнамент із шевронів виглядає як зубчастий узор, ламана стрічка з ритмічним чергуванням. Шеврон із точкою перетину ліній вгорі вважається одним із найдавніших орнаментальних знаків, що означають гору або землю.

Сьогодні глибоко історичні візерунки слугують невичерпним джерелом натхнення в створенні сучасних оберегових вишиванок. Тож доторкніться до історії й створіть цей по-жіночому тендітний виріб для вашої дорогої людини, продовжуючи унікальні традиції предків, вишийте сучасну чоловічу сорочку «Оберегова». Черпаючи натхнення у візерунках предків подаруйте частинку свого тепла та турботи тим, хто цього заслуговує, створивши оберегову вишиванку.

PS: У добірці статей «Вишиті обереги» розглянемо основні принципи складання та вишивання візерунків, значення кольорів у вишивці:

  1. Вишиті обереги: найголовніші символи вишивки та їхній обереговий вплив
  2. Вишиті обереги: рослинні орнаменти



Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *